Az örökké zöld tuja 3 titka

0 hozzászólás

 

Az egész évben zöldellő, kevés törődést igényelő fenyő félék és lomblevelű örökzöldek kedvelt motívumai a kerteknek. A tujákkal azonban sokaknak meggyűlik a baja. Elárulom mit tegyél,  hogy a tuja örökké zöld maradjon.

 

Az örökké zöld tuja 3 titka, Smaragd Tuja

Gondozott, egészséges tuja

Ugye milyen bosszantó tud lenni, amikor az évekig dédelgetett és zöldellő tujád egyszer csak barna színre vált? Az ok lehet akár gombafertőzés is, de a tápanyag hiány vagy a nem megfelelő gondozás is hasonló tüneteket okoz.

Szívbemarkoló látni, ahogy kedvencünk egyik napról a másikra elveszti zöld színét és haldokolni kezd. Ilyenkor jön az elkeseredett kapkodás, az interneten kutakodás, a gyorssegély keresése. Pedig mennyivel egyszerűbb lenne megelőzni a elszíneződést. Szinte biztos, hogy utólagos beavatkozásnál lesznek visszafordíthatatlan folyamatok. De miért is várnál, addig míg bekövetkezik a baj? A tuja rendszeres karbantartásával megelőzhető a nem kívánt elváltozás, sárgulás és a vele járó bosszúság.

A tuja barnulás hátterében többnyire nem betegség, hanem élettani ok áll. A faiskolában szakszerűen babusgatott gyönyörű tuják védett mikroklímájukból kikerülve gyakran mostoha sorsra jutnak. Sokszor nem tökéletes talajba kerülnek és az ideális életfeltételeket sem biztosítjuk számukra, ahogy azt előzőleg megszokták.

A tuja betegségek egy hatalmas témakör, amire most nem térnék ki. Ha betegségre gyanakszunk, mert biztosak vagyunk abban, hogy a környezeti feltételek megfelelőek, akkor nagy valószínűséggel gombás betegséggel vagy kártevőkkel állhatunk szemben. A gondozási hibákból eredő károk kivédésére a legjobb módszer a megelőző, preventív növényápolás, a rendszeres és kiadós tápanyagozás. A jó kondícióban lévő  növény sokkal  ellenállóbb  a betegségre, kártevő támadásra

 

Az örökké zöld tuja 3 titka, Smaragd Tuja

 

Tuja barnulás megelőzése

A legjobb védekezés a tuja jó kondícióban tartása. Az ideális körülmények között nevelt, vízzel és tápanyaggal rendszeresen kényeztetett, kártevők ellen permetezett tuja ellenálló és egészséges lesz. Nem szabad megfeledkezni a tényről, hogy a tuja nem őshonos hazánkban, csapadékosabb, páradúsabb klímához van szokva, ezért nehezen viseli a mi forró nyarainkat.

A tuja legyengülésének fő okai:

  • vízhiány,
  • tápanyag hiány,
  • növényvédelem elmaradása.

Bele gondoltál már hány év kell ahhoz, hogy az újonnan vásárolt növényeid „belakják” a kertet és zöld oázist alkossanak? Kiszámoltad már mennyi pénzbe és energiába kerülne a nulláról újra bezöldíteni a kertet? Ezekhez az összegekhez képest eltörpül a megelőző karbantatás költsége. Nem beszélve arról, hogy mennyi bosszankodástól, kellemetlenségtől óvod meg magad az előrelátó gondoskodással.

 

Az örökké zöld tuja 3 titka, Smaragd Tuja

Barna, beteg tuja

Víz

Az örökzöld cserjék öntözése az első két évben kiemelt jelentőséggel bír. Ez az időszak határozza meg a gyökeresedés minőségét és ezzel a tuja élettartamát. A rosszul öntözött növény képtelen rendesen fejlődni és hosszútávon fennmaradni.

Gyakori hiba, hogy az automata öntözőrendszeres kertekben a tujasor vízpótlását napi 10-20 perces csöpögtetéssel kívánják megoldani. A nedves felső talaj elkényezteti a tuját és nem növeszt mély gyökereket. Egészséges, nagy gyökérrendszer hiányában pedig nem lesz, ami táplálja, vizet, tápanyagot szállítson számára. Elindul a legyengülés folyamata, romlik a növény nedvkeringése és az egészségi állapota.

A tuja inkább ritkább, de nagy mennyiségű öntözést igényel. Hetente egyszer alaposan árasszuk el vízzel a gyökerét. Egy 1,5-2 méteres növénynek legalább 50 liter vizet adjunk. Az öntözést lehetőleg a reggeli órákra időzítsük, amikor legjobban le van hűlve  a talaj.

A cserépbe ültetett cserjék még több vizet igényelnek, hiszen a felmelegedő cserép általi vízveszteséggel is számolni kell.

Örökzöldjeink téli vízpótlásáról sem feledkezhetünk meg. A téli időszak pihenésre szolgál ugyan, de a télen is zöld lombozat igényli a vizet, mivel az anyagcsere ekkor sem áll le. Az öntözésen kívül a fagymentes napokon a por lemosását is elvégezhetjük bőséges vízadaggal, ezt a növények nagyon meghálálják.

Tápanyag

Gyönyörű, fejlődő növényeink csak akkor lesznek, ha éhségüket is csillapítjuk, azaz a víz mellett tápanyaggal is ellátjuk őket. Különösen fontos a megfelelő tápanyag a friss ültetéseknél, a legyökeresedés idején.

Tujaültetés után, legyen az konténeres vagy földlabdás, mindig  gyökerezés serkentővel és  tápanyaggal  kezelve, bőségesen öntözve indítsuk el az új dísznövényt a fejlődés útjára. Ezt követően minden évben kétszer (tavasszal és ősszel) tápanyaggal tuningoljuk fel az állományt. Erre a legjobb a Fosfitex Mg tápoldat , talajkondicionáló Amalgerol és a Prohumin (folyékony humusz).

Ezekkel a tápanyagokkal nagy gyökérrendszer nevelésére késztetjük a tujákat, a foszfit hatóanyaggal a belső védekező rendszerüket építjük fel. A légköri aszály károsító tüneteit és a gombás fertőzéseket is sokkal jobban távol tarthatjuk a jól táplált egyedektől. A minimális növényvédelemért hosszú évekig tartó burjánzás lesz az ajándékunk.

Permetezés

A tuja tavaszi ápolásának legelső lépése a lemosás és permetezés. Magasnyomású mosóval vagy a slaggal alaposan mossuk ki a tuja ágai közül az elhalt levélzetet, ágacskákat (ügyelve arra, hogy a vízzel ne szúrjuk meg  az ép leveleket). Másnap, amikor a tuja felszárad, jöhet a kiadós permetezés.

A tavasszal és ősszel végzett lemosó permetezéssel nagyon sok megbúvó károsítót (rovart, gombát, baktériumot) pusztíthatunk el, mielőtt azok komolyabb, esetleg visszafordíthatatlan kárt okoznának növényeinkben.

A tuja permetezéséhez a réztartalmú szerek (Bordói lé, Championt, Ridomil Gold plusz) használata javasolt. A réz nem csak a felületen lévő gombákat pusztítja el, de erősíti is a szöveteket. Ezáltal a növény ellenállóbb lesz a betegségekkel, fertőzésekkel, és az időjárás viszontagságaival szemben.

A permetezést 10 fok feletti hőmérsékleten, száraz időben végezzük. Ügyeljünk arra, hogy a permetszernek legyen ideje megszáradni (kb. 4-6 óra), mert a növényre fagyva kárt okozhat, eső által lemosódva pedig nem ér semmit. Ne spóroljunk a permettel, minden kis zugba jusson az áldásos szerből. Arra azonban ügyeljünk, hogy ne kerüljön a talajba, mert az ott károsodást okoz.

 

 

Az örökké zöld tuja 3 titka, Smaragd Tuja

 

Ugye milyen megnyugtató érzés lenne, ha a nap minden percében biztos lehetnél abban, hogy egészséges örökzöldjeid még hosszú időn keresztül megtartják szépségüket és simogatják majd a lelked?

Csupán három dolog szükséges ehhez: aszályosabb időszakban bőséges víz, évente kétszer szerves tápanyag és kiadós permetezés.

forrás:balkonada.cafeblog.hu

 

Kategória:

1 Egy hozzászólás: “Az örökké zöld tuja 3 titka”

  1. admin szerint:

    Elfogadható

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük